Tipy, ako si vybrať farbu podlahy

V interiéri zohráva paleta použitých farieb veľmi dôležitú úlohu. Výberom vhodnej farebnej schémy si vytvárame útulné, pokojné alebo energické a veselé prostredie. Od toho závisí aj nálada a pohoda členov domácnosti. Podlaha by mala byť v súlade s interiérom a zdôrazňovať štýl každej miestnosti. Akú farbu podlahy je teda najlepšie vybrať pre interiér domu, bytu alebo komerčného priestoru? V tomto článku sa pozrieme na faktory, ktoré môžete zvážiť pri rozhodovaní sa pre dokonalú farbu podlahy pre váš interiér.

Vo všeobecnosti by sme mohli podlahy podľa farby rozdeliť na tmavé a svetlé. Tmavá farba podlahy vizuálne zmenšuje priestor, svetlá farba - naopak, rozširuje malé miestnosti, pretože odráža svetlo a miestnosť nadobúda priestranný a dobre upravený vzhľad. Svetlé podlahy miestnosť presvetľujú a vytvárajú v nej pokojnú atmosféru. Rovnako sú skvelým základom, ak plánujete v interiéri vytvárať rôzne kontrasty, alebo chcete použiť doplnky v pastelových farbách.

Podlahové krytiny v tmavých farbách sa neodporúčajú klásť v miestnostiach s malou plochou, pretože tmavá farba ešte viac zužuje a zmenšuje priestor. Ak sa vám páči tmavá podlaha a chceli by ste si ju nainštalovať vo vašom interiéri, uistite sa, že je miestnosť dostatočne veľká s dostatkom prirodzeného svetla. Farby stien by mali byť vymaľované v svetlých farbách.

Hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú výber vhodnej farby podlahovej krytiny

Veľkosť miestnosti

Veľkosť miestnosti a jej celkový vzhľad, môžu byť ovplyvnené farbou podlahy, pre ktorú sa rozhodnete. Pred kúpou podlahy si preto premyslite, ako chcete pracovať s veľkosťou vášho priestoru. Chcete priestor zväčšiť, zmenšiť alebo skôr otvoriť? Ak dávate novú podlahu do veľkej alebo širokej miestnosti, tmavšia farba spôsobí, že rozľahlý priestor bude o niečo menší a útulnejší. Naopak, svetlejšie farby, ako je béžová alebo krémová, môžu pomôcť „otvoriť“ stiesnené obytné priestory a zväčšiť ich.

Menšie miestnosti

Ak je miestnosť menšia (napr. chodby, kúpeľne, kancelárie), najčastejším odporúčaním je zvoliť si svetlejšie a prirodzenejšie tóny podláh. Je to skvelý spôsob, ako urobiť izbu otvorenejšou a dodať priestoru pocit ľahkosti a vzdušnosti. Vďaka tomu sa priestor bude zdať väčší. Napríkad chodby, kúpeľne alebo kancelárie sú skvelými miestami pre uplatnenie tejto ilúzie. Široká škála možností podláh vo svetlých odtieňoch vám zaručí, že určite nájdete tu pravú podlahu pre váš priestor. Ak nie ste zástancom svetlých podláh, či už kvôli praktickosti, alebo osobným preferenciám, existuje spôsob, ako zväčšiť menšiu izbu aj keď si zvolíte tmavšiu podlahu. Môžete skombinovať tmavú podlahu so svetlými stenami a doplnkami, čím získate ilúziu, že izba je väčšia a navyše so sofistikovaným nádychom.

Ak má miestnosť nízky strop, potom je lepšie uprednostniť svetlejšie odtiene podláh, čím sa miestnosť stane priestrannejšou. Tmavá farba podlahy pôsobí moderne, je elegantná, no hodí sa skôr do priestranných izieb. Majte na pamäti, že čím je podlaha tmavšia, tým nižšie miestnosť vyzerá. Ak nie je miestnosť príliš vysoká, zvoľte aj v tomto prípade svetlejšiu podlahu.

Osvetlenie miestnosti

Osvetlenie je ďalším faktorom, ktorý môže ovplyvniť vaše rozhodnutie, pokiaľ ide o výber farby vašej podlahy. Prirodzené denné svetlo, ale aj umelé osvetlenie bude hrať významnú úlohu v celkovom vzhľade podlahy v miestnosti. Farba podlahy sa prirodzene zmení, keď na ňu dopadne prirodzené alebo umelé svetlo. Intenzita prirodzeného svetla v miestnosti sa počas dňa mení. Preto, ak máte túto možnosť, je dobre otestovať vzorku podlahy, ktorú ste si vybrali priamo v miestnosti, v ktorej bude kladená podlaha počas celého dňa (ráno, naobed, poobede, večer). Získate tým realistický pohľad, ako bude farba podlahy skutočne vyzerať, keď sa zmenia svetelné podmienky počas dňa. To vám pomôže určiť, ktoré odtiene podláh sú vhodné do danej miestnosti, aby ste boli po inštalácií podlahy skutočne spokojný s výsledkom. Rovnakú pozornosť je potrebné venovať umelému osvetleniu, ktoré večer opäť zmení vzhľad vašej podlahy.

Ak máte v izbe málo prirodzeného svetla (napríklad ak sú okná orientované na sever), zvoľte si svetlejšie podlahy v teplom odtieni- najlepšie sú neutrálne farby, ktoré rozjasnia vašu miestnosť a vytvoria ľahkú a vzdušnú atmosféru alebo podlahu v červenkastých odtieňoch. Na druhej strane, ak je vo vašej izbe počas dňa dostatok prirodzeného svetla môžete si zvoliť aj tmavšiu podlahu (za predpokladu, že miestnosti nie sú malé). Tmavé tóny podlahy zvýrazňujú ostatné farby prítomné v miestnosti, ale ak priestor nie je dobre osvetlený, miestnosť môže pôsobiť užšie.

Dekorácie a nábytok

Chcete, aby farba podlahy skôr dopĺňala, než aby bola v rozpore so zvyškom interiéru? Zvážte farbu svojho nábytku, umeleckých diel a iných doplnkov, ktoré už máte alebo plánujete umiestniť do miestnosti. Uistite sa, že farba vašej podlahy bude s týmito doplnkami ladiť. Môžete si napríklad vytvoriť farebnú schému pomocou obrázkov, rôznych farieb a textúr, na základe ktorých posúdite, ktorý odtieň podlahy bude najlepšie vyhovovať vášmu priestoru a zariadeniu. Ak plánujete vymeniť podlahu v už zariadenej miestnosti,a nemáte zatiaľ predstavu, aká podlaha by sa tam hodila, môžete využiť skvelý nástroj- vizualizátor miestnosti. Mnohí výrobcovia podláh už tento nástroj bežne ponúkajú na svojich stránkach. Všetko, čo musíte urobiť, je odfotiť priestor, v ktorom plánujete nainštalovať podlahu, nahrať fotografiu na stránku a vybrať si podlahu, ktorú chcete vidieť vo svojom priestore. Vizualizátor vám tak poskytne realistický pohľad na podlahu vo vašej miestnosti.

Aby ste dosiahli čo najlepší vizuálny efekt, svetlú podlahu je najlepšie kombinovať s nábytkom v tmavej farbe a naopak svetlý nábytok sa bude dobre kombinovať s tmavými tónmi podlahy. Jemnejšie farebné odtiene nábytku dokážu premeniť aj ponurý a tmavý byt na vzdušnejší, pohodlnejší a upratanejší.

Farba podlahy vs. farba stien

Tmavé podlahy skombinované s bielymi stenami vytvárajú kontrast,čím opticky rozširujú miestnosť. Naopak tmavé podlahy s tmavým nábytkom a stenami môžu pôsobiť pochmúrne a stiesňujúco. Svetlé steny a podlahy rozšíria miestnosť, ale môžu pôsobiť sterilne. Svetlá podlaha a biely strop s tmavou stenou zmenší miestnosť.

Farba dverí vs. farba podlahy

Pre úspešnú kombináciu podlahy a dverí sa používa pravidlo: teplý tón dverí - teplý tón podlahy a studený tón dverí – studený tón podlahy. Dvere by mali byť svetlejšie ako podlaha alebo tmavšie o niekoľko odtieňov. Ak si vyberiete podlahu a dvere v rovnakom dekore, interiér môže pôsobiť fádne.

Najlepšie farby podláh pre váš interiér

Podlahy v hnedých odtieňoch

Ak chcete dať svojmu domovu tradičnejší vzhľad, podlaha v hnedých odtieňoch bude perfektnou voľbou. Pre majiteľov domov, ktorí neholdujú najnovším trendom, ale držia sa nadčasového vzhľadu, je táto farba podlahy ideálna. Sú vnímané ako neutrálne a v závislosti od sýtosti a odtieňa môžu priestor opticky zväčšiť alebo zmenšiť. Podlahy v odtieňoch hnedej dodajú vášmu domovu teplú a príjemnú atmosféru.

Podlahy v prírodných a béžových odtieňoch

Ďalšou špičkovou farbou podlahy, ktorú si môžete vybrať, je prírodná dubová farba. Ide o nadčasový typ podlahy, ktorý sa dodáva v rôznych štýloch. Či už je váš štýl moderný, tradičný alebo rustikálny, vždy sa nájde podlaha v dubovom dekore, ktorý sa vám bude hodiť. Tieto podlahy vyzerajú a pôsobia ako skutočné dubové drevo. Vytvoria v miestnosti priateľskú a optimistickú atmosféru. Ak chcete mať istotu, že farba podlahy sa bude hodiť do priestoru, vyberte si podlahu v tejto farbe. Dobre sa kombinujú aj s výrazným nábytkom a doplnkami. Ak máte radi ľahké, svetlé a otvorené miestnosti v „plážovom štýle“, prípadne ste zástancom minimalizmu, vyberte si svetlé béžové odtiene podláh.

Biele podlahy

Bielené podlahy si v priebehu rokov tiež získali obrovskú popularitu. Každému domovu dodajú romantický, štýlový a nadčasový vzhľad. Umožňujú vytvoriť presvetlený interiér v škandinávskom štýle a zároveň dokážu opticky zväčšiť miestnosť. Bielené podlahy napr. v dekore duba pekne ladia so snehobielymi stenami. Ak teda hľadáte podlahu, ktorá poskytuje pokojný a elegantný vzhľad, potom je bielená podlaha ideálnou voľbou.

Sivé podlahy

Sivé podlahy sa vám budú hodiť ak preferujete trendový a moderný interiér. Sú pokojné a elegantné, vytvárajú príťažlivé kontrasty s rôzne farebnými doplnkami a zladíte ich s čímkoľvek. Klasický nábytok môže pôsobiť na sivej podlahe modernejšie.

Podlahy v čierných alebo grafitových odtieňoch

Ak hľadáte živú, elegantnú farbu podlahy, potom je čierna podlaha tou najlepšou voľbou. Interiéru dodá elegantný a moderný vzhľad. Je ideálna pre odvážnych a kreatívnych ľudí. Umožňuje vytvoriť neutrálne pozadie pre nábytok a ostatné dekorácie v svetlých farbách.

Podlahy v červeno- hnedých odtieňoch

V interiéri pôsobia harmonickým a teplým dojmom. Sú ideálne pre miestnosti v tradičnom štýle.