Svetlá podlaha ako základ škandinávskeho štýlu bývania

Túžite po domove, kde nájdete pokoj a pohodlie? Ak milujete jednoduchosť, sviežosť, ľahkosť, nadčasovosť a prirodzenosť– potom si zamilujete aj škandinávsky štýl bývania. Štýl, ktorý je v posledných rokoch veľmi populárny. Štýl, v ktorom nenájdete príliš zdobené doplnky a dekorácie. Práve naopak, čisté línie, minimalizmus,  svetlé neutrálne farebné tóny, veľa dreva, prírodné prvky a funkčné, praktické a elegantné formy nábytku premenia obytný priestor na útulnú oázu pohody.

Odkiaľ pochádza škandinávsky (severský) štýl?

Škandinávsky štýl k nám prenikol zo severských krajín – Dánska, Nórska, Švédska, Fínska a Islandu. Už v 30. rokoch 20. storočia začali škandinávski dizajnéri pracovať s týmto jednoduchým, praktickým a ľahkým štýlom, ktorý sa postupne stal známym po celom svete. Inšpiráciou pre tento štýl mohli byť práve dlhé a tmavé severské zimy v snahe priniesť počas celého roka do interiérov čo najviac svetla.

Pre severský dizajn sú typické biele steny, prírodné svetlé drevené podlahy a moderný nábytok s nápadnými tvarmi. Krása tohto štýlu spočíva v princípe „menej je viac“. Kľúčom k dokonalému interiéru v škandinávskom štýle je teda zdržanlivosť, pokiaľ ide o množstvo použitých doplnkov a dekorácií. Škandinávsky štýl uprednostňuje kvalitu pred kvantitou a kladie dôraz na remeselné spracovanie. Medzi materiály, ktoré môžu byť použité na dekoráciu priestorov patria hlavne drevo, kov, prírodný kameň, sklo, bavlna, ľan, vlna, koža, keramika a pod..

Prevaha svetlých farieb v interiéri

Výber vhodných farieb je v škandinávskom dizajne veľmi dôležitý. Dominuje tu biela farba v kombinácií s pokojnými pastelovými odtieňmi, béžovou alebo svetlo sivou. Biele alebo veľmi svetlé steny sú nevyhnutnosťou. Svetlé farby najlepšie odrážajú slnečné svetlo a presvetľujú tak celý priestor. V kombinácii so svetlou podlahou máte istotu, že miestnosť bude dostatočne presvetlená a zároveň bude pôsobiť priestrannejším dojmom. Pre vytvorenie výrazných no zároveň príjemných farebných kontrastov je možné zakomponovať doplnky v tónoch tlmenej modrej či zelenej farby. Doplnkami môžete do priestoru vniesť aj ďalšie textúry, ktoré sa hodia do tohto štýlu.

PODLAHA V ŠKANDINÁVSKOM ŠTÝLE- prirodzené textúry a svetlé neutrálne tóny

Existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako dosiahnuť v interiéri žiadanú severskú príťažlivosť. Najlepšie je však začať, ako sa hovorí, od podlahy. Koniec koncov, podlaha tvorí základ akéhokoľvek vzhľadu interiéru a preto musí byť jej výber starostlivo premyslený. Pre vytvorenie pravej škandinávskej atmosféry sa najviac hodí drevená podlaha, alebo iné tvrdé podlahové krytiny s prirodzeným vzhľadom štruktúry dreva, ako sú napríklad laminátové, korkové, kompozitné, SPC Rigid podlahy a pod., ktoré by mali byť vo svetlých odtieňoch s jednoduchou kresbou dreva a matným povrchom. Typické pre tento štýl sú aj dlhšie alebo širšie podlahové dosky.

Praktickosť a krása- Laminátové podlahy v škandinávskom štýle ako autentická alternatíva k dreveným podlahám

Mimoriadne praktickú alternatívu k dreveným podlahám nájdete v lamináte. Moderné laminátové podlahy sú skutočne vizuálne príťažlivé a dokážu dokonale napodobniť vzhľad drevených podláh. Spájajú v sebe atraktívny dizajn s niektorými mimoriadne prospešnými vlastnosťami, ako je vysoká odolnosť vďaka silnej nášľapnej vrstve, rozmerová stabilita, stálofarebnosť a niektoré druhy sú dokonca vodeodolné (napr. Laminátové podlahy EGGER AQUA+), čo vám umožní nainštalovať laminát aj do vlhkých priestorov ako sú chodby, predsiene, kúpeľne, kuchyne a pod. Škandinávsky štýl bývania si tak môžete vychutnávať v celom dome. Ich výhodou oproti dreveným podlahám je, že si nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu. Sú ideálnou voľbou pre rušné domácnosti s deťmi alebo domácimi zvieratami. Aj tu si môžete vybrať z mnohých variantov, pričom do škandinávskeho štýlu sa opäť najviac hodia prírodné dekory vo svetlých a bielych odtieňoch. Nemecká značka EGGER ponúka vysokokvalitné lamináty aj v širokých (Large) a dlhých (Long) formátoch podlahových dosiek, ktoré sa najviac hodia pre severský dizajn. Ak by ste chceli miestnosť viac zjemniť, môžete použiť zopár kusových koberčekov- napr. z ovčej kožušiny.

Laminátová podlaha EGGER Dub Soria biely

Laminátová podlaha EGGER Dub Olchon Biely

     

Laminátové podlahy EGGER v svetlých odtieňoch

Korková podlaha- urobte niečo dobré pre životné prostredie bez obetovania príťažlivého dizajnu

Ak hľadáte pre svoj škandinávsky interiér ekologickú podlahovú krytinu, riešením by mohla byť korková podlaha. Korok je obnoviteľný a udržateľný zdroj, ktorý je biologicky odbúrateľný a zároveň recyklovateľný. Je extrahovaný z vonkajšej kôry korkového dubu. Tento proces nepoškodzuje strom, pretože kôra sa môže regenerovať. To znamená, že s korkovou podlahou môžete mať vizuálne príťažlivú a kvalitnú podlahovú krytinu bez toho, aby ste poškodili životné prostredie. Korkové podlahy majú navyše tepelné a akustické výhody, ktoré výrazne prispievajú k vysokej kvalite bývania. Teplo korkovej podlahy pocítite pri každom kroku na boso. Moderné korkové podlahy sa vyrábajú rovnako ako laminátové podlahy s autentickými povrchmi rôznych drevín v rôznych farebných odtieňoch. Môžete si tak vychutnávať vlastnosti korku v kombinácii so vzhľadom skutočného dreva vo vašom štýlovom škandinávskom interiéri.

Korková podlaha EGGER Dub Waldeck svetlý

Kompozitné podlahy- príťažlivý dizajn a skvelé funkčné vlastnosti

Kompozitné podlahy sú v súčastnosti veľmi vyhľadávané kôli ich funkčným vlastnostiam a rozmerovej stabilite oproti klasickým vinylovým podlahám. V ponuke kompozitných podláh nájdete prírodné alternatívy k vinylovým podlahám ako sú napr. podlahy EGGER Design GreenTec.

Kompozitná podlaha EGGER Dub Almington svetlý

Nábytok v škandinávskom štýle: jednoduchosť, minimalizmus a elegancia

Pre škandinávsky dizajn interiéru je typické štýlové a minimalistické zariadenie, ktoré je zvýraznené prírodnými a modernými prvkami. Miestnosti zariadené v škandinávskom štýle pôsobia čistým, jemným, moderným a presvetleným dojmom. Cieľom je, aby bol nábytok funkčný, krásny a vyrobený z prírodných materiálov, ako je drevo. Populárne sú hlavne dreviny v teplých a svetlých farebných tónoch ako je buk, jaseň, breza, bielený dub. Ďalšou črtou nábytku v tomto štýle sú hladké a zaoblené hrany. Priestor je doplnený o zopár vkusných a jednoduchých doplnkov- napr. živé izbové rastliny v kvetináči, sušené kvety, sviečky, porcelán, kovové ozdobné predmety, jemné obrazy, prútené koše, fotografie a pod. Farebné prevedenie je tiež jednoduché – primárne tu nájdete béžovú a sivú farbu, jemné pastelové odtiene alebo tlmenú modrú či zelenú farbu.

 

FOTO Zdroj:unsplash.com

Prirodzené svetlo a správne osvetlenie je pre škandinávsky štýl kľúčové

Škandinávske interiéry sú plné svetla. Pre tento štýl sú preto typické veľké, najčastejšie drevené okná, ktoré do miestnosti prepustia dostatok prirodzeného svetla. Na dekoráciu okien sa hodia ľahké bavlnené alebo ľanové záclony. Pohodovú večernú atmosféru vám zase zabezpečia sviečky rôznych tvarov, lampáše, stojace a stolové lampy. Svietidlá by mali mať jednoduché línie, nadčasový dizajn a jemné farby.

FOTO Zdroj:unsplash.com

Pridajte do interiéru „Hygee“ doplnok, ktorý zútulní priestor

Zamyslite sa nad mäkkými prikrývkami z vlny, kožušiny, prírodnou posteľnou bielizňou, pohodlnými stoličkami, mäkkými dekami, vankúšmi s geometrickými tvarmi, tenkými rohožmi s pruhovaným vzorom – čímkoľvek, čo do vášho priestoru prinesie pohodlie. Pridaním niekoľkých doplnkov „hygge“ zaistíte, že váš dom v škandinávskom štýle bude nielen skvele vyzerať, ale zároveň bude funkčný a pohodlný pre každodenný život.

 

FOTO Zdroj:unsplash.com