Široké a dlhé formáty podlahových dosiek – súčasný trend v interiérovom dizajne

Výrobcovia podláh ponúkajú podlahové krytiny v rôznych podlahových formátoch. Jednotlivé podlahové dosky alebo inak povedané, podlahové lamely môžu mať rôzne rozmery čo sa týka ich dĺžky a šírky. V snahe prispôsobiť sa všetkým požiadavkám zákazníka nájdete medzi dnešnými podlahami úzke, klasické, široké, ale aj dlhé formáty. Správnym výberom podlahového formátu, povrchovej štruktúry a skosenia hrán podlahových dosiek dokážete ovplyvniť celkový vzhľad miestnosti.

Ako si vybrať správnu šírku podlahových lamiel

Pri výbere formátu podlahových lamiel je dobré si uvedomiť, že šírka podlahovej dosky môže mať obrovský vplyv na celkové vnímanie a vzhľad vašej miestnosti. Môže urobiť miestnosť väčšou a priestranejšou, menšou, pokojnou alebo rušnejšou. Ak sa práve rozhodujete, aký formát podlahových dosiek si zvoliť, je dobré ak sa zamyslíte nad tým, aký dizajn podlahy sa vám páči. Páčia sa vám užšie, širšie alebo dlhšie podlahové dosky? Urobte si čas na zváženie svojich preferencií. Rovnako nezabudnite zvážiť aj veľkosť jednotlivých miestností,v ktorých budete pokladať podlahu, pretože nie všetky rozmery podláh sú vhodné pre každú izbu. Pre veľmi malé alebo nepravidelné izby je lepšie zvoliť klasické alebo úzke formáty podlahových dosiek. Príliš široké podlahové dosky by mohli vo veľmi malých miestnostiach pôsobiť neúmerne.

Podlahy EGGER z kolekcie PRO sú dostupné v rôznych štýloch a formátoch- od úzkych a klasických lamiel až po široké, extra široké a dlhé lamely. Čím väčší je priestor, v ktorom bude inštalovaná podlaha, tým praktickejšie sú dlhšie a širšie podlahové dosky. Do malých priestorov sa naopak hodia klasické veľkosti dosiek.

Formáty Podlahových dosiek EGGER:

 • formát Classic 1292 x 193 mm
 • formát Medium 1292 x 135 mm
 • formát Large 1292 x 246 mm
 • formát Long 2050 x 246 mm
 • formát Kingsize 1292 x 327 mm

Klasika, ktorá sa hodí do všetkých miestností

Medzi najrozšírenejší a najčastejšie používaný patrí klasický formát podlahových dosiek, tzv. Classic, ktorého rozmery sú cca 1292 x 193 mm. V závislosti od rôznych výrobcov podláh sa môžu tieto rozmery mierne odlišovať. Tento formát nájdete aj medzi podlahami značky EGGER. Značka ponúka vo formáte Classic širokú škálu rôznych podlahových dekorov s autentickými povrchovými štruktúrami vo vzhľade dreva od najsvetlejších odtieňov, cez prírodné odtiene až po tmavé dubové a orechové dekory, ako aj nestarnúce a nadčasové vzory rybej kosti. Povrchové štruktúry podláh EGGER verne reprodukujú drevo, čím sa približujú k originálu a navodzujú tak autentický dojem. Pre celkový dizajn je veľmi dôležité, aby pocit pri dotyku s povrchom podlahy bol v harmónii so vzhľadom dekoru. Podlaha tak môže byť na nerozoznanie od skutočného dreva.

Laminátová podlaha EGGER Dub Valley dymový vo formáte Classsic

Trendom sú široké a dlhé podlahové lamely

Ak sledujete súčasné trendy v podlahovom interiérovom dizajne, určite ste si všimli, že dizajnéri vo svojich projektoch dávajú prednosť širším a dlhším formátom podlahových dosiek. Tieto veľkoformátové podlahové dosky sú trendom, ktorý bude v najbližších rokoch pretrvávať.

Široké podlahové dosky

Široké formáty podlahových dosiek sú v súčasnosti veľmi moderné, nadčasové a medzi zákazníkmi vyhľadávané. Podlahy so širokým dizajnom podlahových lamiel dodávajú interiéru novú dimenziu, poskytujú priestrannejší pocit a v otvorených priestoroch vyzerajú skvelo. S obľubou sú inštalované v mnohých moderných interiéroch. Hodia sa do väčších miestností alebo otvorených obytných priestorov. Dekor na podlahe môže vďaka väčšej šírke podlahových lamiel naplno rozvinúť svoj krásny vzhľad a celkovo podlaha pôsobí elegantnejšie, vďaka menšiemu počtu spojov na podlahe. Veľmi dobre vyzerajú v tomto formáte aj dekory s vidieckym charakterom. V ponuke podláh EGGER nájdete širšie podlahové dosky vo formáte LARGE v rozmeroch 1292 x 246 mm. Sú skvelou alternatívou k formátu Classic, ktorý sme spomínali vyššie. Svojou dĺžkou sú rovnaké ako formát Classic, avšak sú širšie. Montáž podlahy v tomto formáte vám zaberie menej času oproti klasickému formátu. A všetci predsa vieme, čím skôr je podlaha dokončená, tým lepšie a pohodlnejšie je to pre nás.

 • moderný vzhľad, skvelá voľba pre otvorené priestory
 • hodia sa do väčších miestností
 • interiéru dodajú minimalistickejší vzhľad vďaka menšiemu počtu spojov medzi jednotlivými podlahovými lamelami

Laminátová podlaha EGGER Dub Sherman antracitový vo formáte Large

Kompozitná podlaha EGGER Design GreenTec Dub Preston tmavý

Široké a zároveň dlhé podlahové dosky

Už vieme, že široké podlahové dosky sú momentálne trendom, ktorý tak skoro nevyjde z módy. Ale čo by ste povedali na trendové široké a zároveň dlhé podlahové dosky? Dlhými myslíme dlhšie ako 2 m. Dĺžka podlahových lamiel je dôležitým dizajnovým prvkom každého priestoru. Tieto formáty vyzerajú a pôsobia v interiéri luxusnejšie. Obzvlášť dobre vyniknú vo veľkých priestoroch a chodbách. EGGER ponúka vo svojom portfóliu podlahy vo formáte LONG. Jednotlivé podlahové lamely sú v rozmeroch 2050 x 246 mm. Dlhé a široké dosky opticky predĺžujú miestnosť a oproti kratším formátom vytvárajú nádherný vizuálny efekt čistého priestoru minimalizovaním množstva spojov na podlahe. Zároveň môže dekor a prirodzená kresba dreva na podlahe krásne vyniknúť bez zbytočného prerušenia dekoru. Perfektne sa hodia pre otvorený koncept bývania, ktorý stále preferuje väčšina z nás. Vďaka tomuto formátu bude miestnosť pôsobiť veľkoryso. Výhodou oproti kratším formátom je aj rýchlejšia inštalácia podlahy. Dlhé a široké podlahové dosky vám zaručia, že budete mať podlahu položenú skôr.

 • menej spojov na podlahe, podlaha je jednotnejšia
 • dlhé podlahové dosky majú štýl, sú trendové a nadčasové
 • elegantný, čistý a moderný dizajn
 • ideálne pre veľké miestnosti
 • na dlhých doskách krásne vyniknú prírodné vzory a textúry dreva
 • vytvárajú pocit otvorenosti, vďaka čomu sa miestnosť javí väčšia a priestrannejšia
 • rýchlejšia inštalácia podlahy
 • pre otvorené priestory ako je napríklad plynulé prepojenie jedálne a obývacej izby sa odporúčajú práve dlhé formáty podlahových dosiek, pretože dodajú priestoru pôsobivý vzhľad

Laminátová podlaha EGGER Dub Bayford svetlý vo formáte Long

Extra široké podlahové dosky

Ak hľadáte pre svoj interiér ešte širšie podlahové dosky v ponuke podláh EGGER nájdete aj extra široké podlahové lamely v rozmeroch 1292 x 327 mm vo formáte Kingsize. Dĺžka lamiel je rovnaká ako pri formáte Classic alebo Large. Tieto veľkoformátové podlahové dosky dodávajú autentický efekt najmä kamenným a dlažbovým dekorom laminátových podláh. Vďaka extra širokým podlahovým doskám je inštalácia podlahy veľmi rýchla v porovnaní so skutočnými dlaždicami. Hodia sa najmä do veľkých priestorov. Okrem dlažbových dekorov nájdete v tomto formáte aj obľúbené dekory vo vzhľade dreva, ktoré vďaka tomuto formátu naplno rozvinú svoju krásu.

 • ideálne pre veľké priestory
 • značná úspora času pri inštalácii podlahy
 • dekory vo veľkom formáte môžu naplno rozvinúť svoj krásny vzhľad

Laminátová podlaha EGGER Dub Hamilton vo formáte Kingsize

Aký formát podlahových dosiek si zvoliť ak je miestnosť malá a nepravidelná?

V malých a nepravidelne tvarovaných miestnostiach je pokládka podlahy často zložitou úlohou. V týchto priestoroch môže byť pre vás výborným riešením podlaha EGGER v úzkom formáte Medium v rozmeroch 1292 x 135 mm. Použitím krátkych a úzkych podlahových dosiek sa malé miestnosti budú zdať opticky väčšie. Tieto podlahy majú skosené hrany po celom obvode jednotlivých podlahových lamiel, čím sa zvýrazňuje ešte viac charakter podlahových dosiek a podlaha tak vyzerá ako skutočné drevené parkety.

 • ideálne pre malé a nepravidelné miestnosti
 • malé miestnosti budú vyzerať opticky väčšie

Laminátová podlaha EGGER Dub Santa Fe sivý vo formáte Medium