Najčastejšie otázky o korkových podlahách EGGER Comfort

Korková podlaha EGGER Comfort v sebe zahŕňa všetky pozitívne vlastnosti prírodného korku, ale navonok nevyzerá ako korok. Vrchná korková vrstva je vďaka modernej technológii digitálnej tlače potlačená krásnymi dekormi vo vzore dreva alebo rôznymi kreatívnymi vzormi. Podlahy Comfort sú nielen vizuálne príťažlivé, ale aj tiché, teplé, ekologické a zdravé. V nasledujúcich riadkoch sme zhrnuli najčastejšie otázky a odpovede o podlahách Comfort, ktoré by vás mohli zaujímať.

1. Ako sa vyrábajú podlahy EGGER Comfort?

Podlaha EGGER Comfort má viacvrstvovú konštrukciu, ktorá sa skladá z nasledujúcich častí: ekologická ochranná vrstva odolná voči UV žiareniu, digitálna dekoračná HD potlač priamo na vrstve korku, elastická korková vrstva v hrúbke 1.2 mm, nosná doska HDF Quell Stop Plus a integrovaná korková podložka tlmiaca hluk v hrúbke 0.9 mm. Počas prvého výrobného stupňa sú na nosnú dosku laminovaním aplikované dve korkové vrstvy. V druhej výrobnej fáze sa nanáša digitálna dekoračná potlač pomocou technológie digitálnej tlač v rozlíšení HD.

2. Sú pri výrobe podláh EGGER Comfort používané materiály s negatívnym dopadom na životné prostredie?

Nie. Podlahy EGGER Comfort sú ekologické podlahové krytiny bez negatívnych účinkov na zdravie (vyrobené bez PVC a zmäkčovadiel). Sú zložené prevažne z obnoviteľných surovín- dreva a korku, sú PEFC certifikované a disponujú pečaťou Blue Angel. Podlahy sú vyrábané vo vysoko moderných závodoch, ktoré podliehajú najprísnejším požiadavkám na emisie a ochranu životného prostredia.

3. Je podlaha EGGER Comfort ekologická?

Áno, podlaha EGGER Comfort je ekologická. Korok je obnoviteľný zdroj, nosná doska HDF má negatívnu CO2 stopu, použitý atrament a transparentný vrchný náter sú na vodnej báze. Podlaha je z 87% vyrobená z obnoviteľných surovín. Vedľajšie produkty z piliarského priemyslu spoločnosť EGGER ďalej spracováva a tým prispieva k recyklačnému hospodárstvu.

4. Predstavujú podlahy EGGER Comfort riziko pre zdravie?

Podlahové krytiny EGGER Comfort získali známu ekologickú známku Blue Angel. Blue Angel je enviromentálna značka týkajúca sa ochrany osôb a životného prostredia. Zaisťuje, že produkty a služby spĺňajú vysoké štandardy týkajúce sa enviromentálnych, zdravotných a výkonnostných vlastností. Ekologická známka Blue Angel znamená energeticky účinné, trvanlivé a recyklovateľné výrobky vyrobené z udržateľných surovín s nízkymi emisiami.

5. Je podlaha Comfort skutočne tichšia ako laminát?

Áno. Podlahové krytiny Comfort sú vďaka dvom korkovým vrstvám na oboch stranách nosnej dosky výrazne tichšie než iné tvrdé podlahové krytiny. Komfortná korková vrstva na hornej strane počuteľne znižuje hluk v miestnosti. Korok má štruktúru voštiny s neuveriteľným množstvom buniek naplnených vzduchom. V priemere obsahuje 1cm3 korku približne 36 miliónov buniek. Vzduch v bunkách pohlcuje zvuk v miestnosti. Vďaka tomu je korok tým najprirodzenejším absorbentom zvuku na svete. V porovnaní s laminátom znižuje podlaha Comfort hluk v miestnosti až o 43%. Integrovaná korková podložka na spodnej strane podlahy znižuje kročajový hluk.

6. Prečo je podlaha EGGER Comfort teplejšia ako iné tvrdé podlahy na báze dreva?

Podlahy EGGER Comfort pôsobia príjemne, hrejivo a útulne pretože textúra korkovej vrstvy s mnohými malými vzduchovými bunkami vytvára prirodzenú izoláciu, ktorá akumulované teplo uvoľňuje pomalšie, ako iné podlahové krytiny. Preto je hlavne pri chôdzi na boso povrch podlahy vnímaný ako teplejší.

7. Je podlaha EGGER Comfort elastická a robustná?

Áno, elastické vlastnosti korkovej vrstvy majú za následok veľmi príjemný pocit pri chôdzi. Keď je na korkové bunky vyvíjaný tlak, vzduch v dutinách sa zmršťuje a znovu rozťahuje, keď je tlak uvoľnený. Táto pružnosť má pozitívny vplyv na chrbticu a kĺby. Zatiaľ čo tvrdá podlaha zaťažuje naše svaly a šľachy kvôli vysokej energii vibrácií, príliš mäkká podlaha spôsobuje vyššiu únavu. Podlahy Comfort udržujú optimálnu rovnováhu a ponúkajú pohodlie a úľavu pri chôdzi a státí. V súlade so svojou triedou záťaže a doporučenými oblasťami použitia má podlaha Comfort zodpovedajúci odolný povrch.

8. V akých triedach záťaže sú ponúkané podlahy EGGER Comfort?

Podlahy EGGER Comfort sú v ponuke v triedach záťaže 31 a 32, ktoré sú hodnotené podľa normy EN 16511. Korkové podlahy v triede záťaže 31 sú vhodné pre obytné priestory ( napr. obývacie izby, spálne, detské izby, hosťovské izby) a podlahy v triede záťaže 32 sú vhodné pre obytné priestory, ako aj komerčné priestory s ľahkým využitím (napr. hotelové izby, štúdia jógy, terapeutické miestnosti, menšie kancelárie).

9. Ako spoznať kvalitu podláh EGGER Comfort?

Podlaha EGGER Comfort je na obale označená triedami záťaže podľa normy EN 16511 a označením CE. Podlahové krytiny EGGER sú testované a certifikované externými skúšobnými ústavmi, ponúkajú vysokú kvalitu výrobkov a spĺňajú požiadavky na zdravie, bezpečnosť a úsporu energie.

10. Je podlaha EGGER Comfort vhodná pre pokládku na podlahové vykurovanie?

Podlahy EGGER Comfort sú vhodné pre teplovodné aj elektrické podlahové vykurovanie. Povrchová teplota vyhrievanej podlahovej konštrukcie nesmie presiahnuť 28 °C, pričom je potrebné vyhnúť sa príliš rýchlemu ohrievaniu. Pokládka na povrchovo vyhrievané systémy s funkciou nočnej akumulácie nie je povolená. Podlahy EGGER Comfort sa môžu pokladať len na ploché elektrické vykurovacie systémy / fóliové vykurovacie rohože, ktoré majú snímače a regulátory teploty, sú relatívne novej konštrukcie (od roku 2005) a majú technické schválenie pre podlahy EGGER Comfort od výrobcu vykurovacích systémov.

11. Aký je tepelný odpor podlahových krytín EGGER Comfort?

Podlaha EGGER Comfort má tepelný odpor 0,08 m2K/W ( pri hrúbke 8 mm) až 0,09 m2K/W (pri hrúbke 10 mm). Nízky tepelný odpor umožňuje pokládku podláh Comfort na podlahové vykurovanie. Hodnoty jendotlivých tepelných odporov podláh neprekračujú maximálnu hranicu 0,15 m2K/W.

12. Je pri pokládke podláh Comfort nutná izolácia kročajového hluku?

Nie. Pod podlahu EGGER Comfort s integrovanou korkovou podložkou tlmiacou hluk nie je nutné ani prístupné použitie ďalšej izolačnej vrstvy. Pri pokládke podlahy na minerálne podklady však musí byť najprv nainštalovaná fólia na ochranu proti vlhkosti s hodnotou SD > 75 m a to po celej ploche s presahom na steny.

13. Môže byť podlaha EGGER Comfort položená v kúpeľniach?

Nie. Podlahy EGGER Comfort nie sú vhodné pre pokládku do miestností s vysokou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, sauny alebo podobné miestnosti. Pre inštaláciu vo vlhkých priestoroch sú vhodné podlahy EGGER Design GreenTec a EGGER Laminát Aqua+.

14. Ako sa podlaha EGGER Comfort správa pri bodovom zaťažení?

Vďaka vysokej kvalite nosnej dosky a pružnej povrchovej vrstve s vysokou hustotou je podlaha EGGER Comfort odolná voči prieliačinám. Korkové bunky sa vďaka pružnosti prírodného korku po vystavení tlaku opäť rozťahujú a v mnohých prípadoch znovu získavajú svoj pôvodný tvar. Súčasne tento pružný povrch zabraňuje v miestach bodového zaťaženia poškodeniu dekoru a nášľapnej vrstvy.

15. Ktoré kolieskové stoličky sú vhodné pre podlahy Comfort?

Vo všeobecnosti platí, že podlahy EGGER Comfort sú vhodné pre použitie kolieskového nábytku. Upozorňujeme však, že kolieska musia zodpovedať tzv. „W“ typu, čiže sa jedná o „mäkké kolieska“ , ktoré musia byť pravidelne čistené. Pod kolieskovú kancelársku stoličku sa doporučuje použitie polykarbonátovej ochrannej podložky.

16. Môže podlaha EGGER Comfort po čase zmeniť farbu alebo vyblednúť?

Podlahy EGGER Comfort sú stálofarebné a odolné voči UV žiareniu (slnečnému žiareniu). V priebehu používania nedochádza k žiadnej nežiadúcej zmene zafarbenia alebo k vyblednutiu dekoru. Podlaha je stálofarebná podľa normy EN ISO 105BO2.

17. Ako sa podlaha EGGER Comfort čistí?

Pre zachovanie hodnoty a pekného vzhľadu podlahy Comfort je potrebná určitá miera predvídavosti a starostlivosti. Najhrubšie nečistoty zadržia rohože umiestnené pred vstupnými dverami. Podlaha Comfort má uzavretý povrch, vďaka čomu do podlahy nepreniknú žiadne nečistoty a baktérie. Podlahu stačí udržiavať čistú každodenným suchým zametaním alebo vysávaním. Aby sa podlaha nepoškodila, je potrebné používať mäkký zmeták a nástavec na vysávač vhodný pre tvrdé podlahy. Odolné nečistoty a jemný prach sa dajú ľahko z povrchu odstrániť navlhčenou handrou z mikrovlákna a octovou vodou, alebo podlahovým čistiacim prostriedkom EGGER Clean- it.

18. Môžu sa podlahy EGGER Comfort nalepiť na podklad?

Nie, korkové podlahy EGGER Comfort sa nemôžu nalepiť na podklad. Podlahy sa inštalujú jednoduchým plávajúcim spôsobom pomocou zaklikavácieho systému Clic IT!