7 dôvodov, prečo si vybrať laminátovú podlahu

Svet podláh je veľmi rôznorodý. Pri výbere novej podlahy je dobré mať na pamäti svoj životný štýl a myslieť na činnosti, ktoré sa odohrávajú v miestnosti, do ktorej chcete podlahu inštalovať. To je dôležité, ak sa chcete tešiť zo svojej novej podlahy v nadchádzajúcich rokoch a získať maximálnu návratnosť svojej investície.

Výnimočnosť laminátových podláh spočíva v ich všestrannosti. Môžete ich nainštalovať do každej miestnosti v obytných, ale aj komerčných priestoroch. Majú mnoho funkčných a estetických výhod- od vysokej odolnosti, priaznivej ceny, rôznych štýlov a dizajnov až po jednoduchú inštaláciu. Preto sa jednoznačne zaradili medzi najobľúbenejšie typy moderných podlahových krytín súčasnosti.

Ako definovať pojem „laminátová podlaha?“

Laminátová podlaha je druh tvrdej podlahovej krytiny na báze dreva s nízkou konštrukčnou hrúbkou (6-12 mm). Skladá sa z niekoľkých vrstiev- najčastejšie zo štyroch, ktoré sú vzájomne zlisované pod vysokým tlakom. Nosnú vrstvu tvorí drevovláknitá doska s vysokou hustotou HDF. Pod ňou sa nachádza protiťahová vrstva, ktorá chráni nosič pred vhkosťou a zároveň zabezpečuje tvarovú stabilitu konštrukcie lamely. Na HDF nosiči je nalisovaná vrstva dekoru, ktorá je následne prekrytá silnou a odolnou nášľapnou vrstvou z melamínovej živice.

V nasledujúcich riadkoch vám prinášame 7 hlavných dôvodov, prečo povedať „áno“ práve laminátovým podlahám.

1. Vysoká odolnosť a dlhá životnosť

Moderný laminát zvládne všetko. Stáva sa tak dobrou voľbou pre rušné domácnosti s deťmi alebo domácimi zvieratami, ako aj pre vysoko frekventované komerčné priestory. Laminátové podlahy majú mimoriadne silný a odolný povrch z melamínovej živice, ktorý dobre chráni podlahu pred rôznymi škrabancami, škvrnami, priehlbinami a nárazom padajúcich predmetov. Nášľapná vrstva je pevná a odolná voči opotrebovaniu, čo určite oceníte najmä pri vysokej prevádzke v danej miestnosti. Zaťaženie podlahy nábytkom alebo inými ťažšími predmetmi podlahu nepoškodí a na povrchu zvyčajne nezostávajú žiadne stopy po tlaku. V závislosti od zvolenej triedy záťaže dokáže laminátová podlaha odolať aj chôdzi v podpätkoch a topánkam s tvrdou podrážkou.

Ak si laminátovú podlahu nainštalujete do miestnosti s intenzívnym slnečným svetlom (napr. pri francúzskych oknách) nemusíte sa obávať zmeny farby a vyblednutia podlahy, pretože je odolná voči UV žiareniu. To zaručuje stálofarebnosť laminátovej podlahy, ktorá si dlho zachová krásny vzhľad.

2. Cenová dostupnosť

Ak sa vám páčia drevené podlahy, ale zisťujete, že vstupné náklady na drevenú podlahu sú príliš vysoké, potom je laminátová podlaha skvelou alternatívou. Laminát ponúka podobný vzhľad ako skutočné drevo, avšak za zlomok nákladov. Získate štýl a sofistikovanosť vo vzhľade drevenej podlahy avšak s minimom následnej starostlivosti a údržby.

3. Rozmanitosť dizajnu- laminát ponúka širokú škálu rôznych štýlov

Krása laminátových podláh spočíva v tom, že dokážu napodobniť takmer akýkoľvek typ podlahy, na ktorý si spomeniete. Ľahko si tak dokážete vybrať správnu podlahu, ktorá bude zodpovedať štýlu vášho interiéru. Môžete si zaobstarať podlahu, ktorá vyzerá ako drahé masívne drevo, doplnené o realistické uzly, hrče, trhliny a iné nedokonalosti, alebo ísť do dokonalejšieho, jednotného vzhľadu, ktorý je oveľa ťažšie dosiahnuť pri drevených podlahách, keďže sa jedná o prírodný materiál. Vysokokvalitný laminát môže mať aj výrazné rozdiely medzi jednotlivými podlahovými doskami, čím sa dokáže ešte viac priblížiť k prirodzenému, autentickému vzhľadu drevenej podlahy. Dokáže napodobniť skutočné drevo tak realisticky, že niekedy je naozaj ťažké vidieť rozdiel.

Laminátová podlaha Dub Valley prírodný EPL159

V súčasnej dobe je k dispozícii veľa rôznych štýlov, formátov, hrúbok a farebných prevedení laminátových podláh- od svetlých a prírodných odtieňov dreva až po tmavé, v kartáčovanom, rustikálnom, ale aj v opotrebovanom „vintage“ vzhľade. Vďaka tomu vždy nájdete podlahu vhodnú pre akýkoľvek projekt.

Laminátové podlahy EGGER

Výber podlahových dosiek s väčšou konštrukčnou hrúbkou (10- 12 mm) zvyšuje komfort pri chôdzi a zároveň umocňuje celkový dojem, ako by ste chodili po skutočnej drevenej podlahe.

4. Jednoduché čistenie a údržba- vhodné aj pre alergikov

Laminátové podlahy si vyžadujú minimálne úsilie na údržbu a čistenie. Aby boli stále čisté, podlahu stačí pozametať alebo povysávať kefovým nadstavcom a v prípade potreby vytrieť vlhkým mopom použitím bežného čistiaceho prostriedku na laminátové podlahy (napr. EGGER Clean it!). A to je všetko. Laminátové podlahy sa nelakujú, neolejujú ani neleštia.
Výhodou týchto podláh je to, že povrch podlahy, ako aj tesné spoje medzi podlahovými lamelami nezachytávajú prach, nečistoty, peľ alebo chlpy domácich zvierat. Preto je laminát mimoriadne vhodný aj pre alergikov. Laminátové podlahy sú odolné voči plesniam a rastu baktérií (sú antibakteriálne).
Pri čistení laminátových podláh sa treba vyhnúť prípadným kalužiam vody na podlahe. Vodu je potrebné čo najskôr zotrieť, aby neprenikla do vnútra podlahy. Z tohto dôvodu sa neodporúča čistiť podlahu mokrou handrou alebo mopom, prípadne parným čističom. Nadmerné množstvo vody by mohlo spôsobiť poškodenie podlahy. Výnimkou sú vodeodolné laminátové podlahy.

5. Laminátové podlahy sú všestranné- dajú sa použiť dokonca aj v kúpeľniach

Laminátové podlahy sú druhom podlahovej krytiny, ktorá sa hodí všade- do obytných aj komerčných priestorov. Vyrábajú sa v rôznych triedach záťaže. Preto je veľmi jednoduché vybrať si zo širokej ponuky vhodnú podlahu pre konkrétnu miestnosť v závislosti od jej zaťaženia.
Bežná laminátová podlaha sa neodporúča do kúpeľní a vlhkých priestorov kvôli riziku poškodenia vodou. Existuje však výnimka. Poprední výrobcovia podláh vyrábajú laminátové podlahy aj vo vodeodolnej verzii. Tieto podlahy odolávajú vode a vlhku po určitý, výrobcom stanovený čas (napr. podlahy EGGER Aqua+ odolávajú vode až 72 hodín), čím sa stávajú ideálnou voľbou aj do náročnejších priestorov, ako sú chodby, kúpeľne, kuchyne a pod. Viac o vodeodolných laminátových podlahách si môžete prečítať TU.

6. Jednoduchá a rýchla inštalácia- vhodné aj na podlahové vykurovanie

Laminátové podlahové dosky sa ľahko a rýchlo inštalujú plávajúcim spôsobom. Jednotlivé lamely sú vyrobené tak, aby sa do seba jednoducho zacvakli. Tento klikový zámkový systém urýchľuje prácu pri inštalácii podlahy, pretože nie je potrebné žiadne lepenie ani klincovanie podlahy. Šetríte tak čas a náklady spojené s pokládkou podlahy. V ideálnom prípade stihnete nainštalovať laminátovú podlahu v menšej miestnosti aj za jeden deň a to za predpokladu, že podklad je úplne rovný, hladký a bezchybný. Dosky sa dajú jednoducho skrátiť pomocou kotúčovej píly alebo bežnej ručnej píly.

Laminátová podlaha môže byť inštalovaná prakticky na akúkoľvek existujúcu podlahu (okrem kobercov) a rovnako je vďaka nízkemu tepelnému odporu vhodná aj na podlahové vykurovanie (elektrické aj teplovodné). Pri pokládke na minerálny podklad je potrebné použiť vhodnú parozábranu, ktorá zabráni prieniku vlhkosti z podkladu. Následne sa použije vhodná podložka pod podlahu.
Aj keď je možné inštalovať laminátové podlahy svojpomocne, neodporúčame to. Zručnosti a odbornosť profesionála prospejú celkovému vzhľadu nových podláh a vy budete mať prospech zo záručného servisu.

7. Autentické povrchy pre dokonalú haptiku

Moderné vysokokvalitné laminátové podlahy sú vybavené špičkovými povrchmi, ktoré dokonale imitujú vzhľad a haptiku prírodného kameňa či dreva. V ponuke sú synchronizované povrchy, ktoré dokonale kopírujú textúru vlákien, trhlín či hŕč. Tento efekt zabezpečuje maximálnu autenticitu povrchu. Pre ešte vyššiu bezpečnosť pri chôdzi spĺňajú niektoré povrchy triedu protišmyku R10. Táto vlastnosť je dôležitá hlavne pri vodeodolných laminátových podlahách.

Vyberte si z vyše 200 dekorov podláh EGGER Laminát »