HDF nosič- pevný základ pre vašu podlahu

Poprední európski výrobcovia tvrdých podláh na báze dreva používajú ako základ pre svoje výrobky drevovláknité nosiče typu HDF. V minulosti sme sa mohli stretnúť aj s používaním drevotrieskových nosičov, ktorých hlavnou nevýhodou bola hrubšia štruktúra tvorená z triesok, čo spôsobovalo nevhodný základ pre frézovanie klikového systému a prejavovalo sa to hlavne pri spájaní dielcov. Pri manipulácii s podlahovým dielcom dochádzalo k uvoľňovaniu triesok, ktoré bránili následnému spájaniu dielcov alebo vymedzovali priestor medzi dvoma dielcami, čo viedlo k vytváraniu škár. Naopak drevovláknité nosiče s vysokou hustotou (HDF) sú v porovnaní s drevotrieskovými kompaktné v celom profile hrúbky, čo umožňuje dobré tvarovanie samotného spoja poprípade priznanej drážky na podlahovej lamele.

Drevovláknité dosky a ich klasifikácia

Drevovláknitá doska (DVD) je doska (doskový materiál) na báze dreva, ktorá je hrubá najmenej 1,5 mm a je vyrobená z vlákien dreva alebo iných lignocelulózových materiálov pôsobením tepla a tlaku. Väzba vlákien vzniká buď splsťovaním vlákien a ich prirodzenou vlastnosťou adhézie, alebo pridaním syntetického spojiva k vláknam. Doska môže obsahovať ďalšie prísady. Na zvýšenie pevnosti, odolnosti voči vlhkosti, ohňu, hmyzu, hnilobe alebo na zdokonalenie iných vlastností možno v priebehu výroby pridávať spojivá a iné komponenty.

Klasifikácia DVD dosiek podľa hustoty materiálu:

  • 150-550 kg/m³ ULDF - ultra ľahké vláknité dosky
  • 550-650 kg/m³ LDF - ľahké vláknité dosky
  • 350-800 kg/m³ MDF - polotvrdé (stredne zhustené) vláknité dosky
  • > 800 kg/m³ HDF - vysoko zhustené vláknité dosky

Pri výrobe plávajúcich podláh na báze dreva sa najčastejšie stretávame s použitím drevovláknitých dosiek (HDF).

Čo je to HDF a ako sa vyrába?

HDF (High Density Fibreboard) je mimoriadne tvrdá drevovláknitá doska s vysokou hustotou (nad 800 kg/m3) vyrábaná prevažne z drevných vlákien ihličnatých drevín. Materiál na výrobu HDF dosiek sa získava z piliarskych produktov a zvyškových materiálov drevospracujúceho priemyslu, ako sú napr. drevná štiepka, piliny alebo drevená buničina. HDF dosky sú tenké s hrúbkou medzi 3- 12 mm.

Drevná štiepka

Drevné vlákna

Proces výroby prebieha lisovaním drevných vlákien za vysokého tlaku a teploty s prídavkom lepidla (spojív) a syntetických živíc do ultra hustého jadra. Vzniká tak pevný a odolný materiál, ktorý je rozmerovo stabilný, hladký, kompaktný, odolný v ťahu a ohybe. Použitá živica mu dodáva vyššiu odolnosť voči vlhkosti. HDF je vyrobená približne z 90 % z drevných vlákien, 7% lepidla a 3% tvoria živice. Presný podiel resp. receptúru si každý výrobca stráži. Pred lisovaním sa do materiálu pridávajú aj ďalšie komponenty, ktoré menia vlastnosti konečného materiálu, ako sú už vyššie spomínané živice, vodoodpudivé látky a pod. Tento spôsob výroby HDF umožňuje výrobcom vyrábať laminátové podlahy veľmi udržateľným spôsobom a šetriť tak lesné zdroje. HDF možno považovať za „zelený“ alebo šetrný produkt k životnému prostrediu.

HDF dosky sa v súčasnosti používajú vďaka svojej vynikajúcej kvalite na výrobu HDF nosičov (tzv. jadra alebo nosnej vrstvy) prevažne v laminátových podlahových produktoch, nakoľko dokážu odolať veľkému zaťaženiu, sú rozmerovo stabilné a môžu sa povrchovo upravovať laminovaním, dýhovaním alebo lakovaním. Nemecký výrobca EGGER používa pri výrobe laminátových, korkových a kompozitných podláh výhradne HDF nosiče.

Zloženie laminátovej podlahy EGGER: 1- Vysoko odolný povrch; 2- Vrstva dekoru; 3- Nosná doska HDF Quell Stop Plus; 4- Protiťahový papier

Tvrdšie jadro pre väčšiu odolnosť podlahy

Výrobný proces HDF nosičov vytvára pevnejší materiál ako napríklad tradičné preglejkové jadro, ktoré pozostáva z nepárneho počtu tenkých vrstiev dreva zlisovaných do kríža. Vďaka pevnosti a tvrdosti jadra HDF je celý kus konštruovanej podlahy odolnejší. To znamená väčšiu odolnosť voči preliačeninám pri vyššom zaťažení podlahy alebo iným formám opotrebovania, čo môžeme považovať za jednu z najväčších výhod HDF jadra (nosiča) v tvrdých podlahách na báze dreva.

HDF nosiče sú odolné voči vlhkosti, nie sú však vodotesné

Štandardné HDF nosiče sú odolné voči bežnej vlhkosti práve vďaka ich vysokej hustote, ale je potrebné vedieť, že nie sú vodotesné. Materiál je oveľa menej porézny ako bežné drevo, takže v doske je menej miesta pre vlhkosť. Vodeodolnosť povrchu sa zvyšuje ošetrením povrchu napr. lamináciou ako je to v prípade laminátových podláh. Aj napriek tomu by sa laminátové podlahy s HDF nosičom nikdy nemali utierať príliš veľkým množstvom vody a mali by sa čistiť iba vlhkou handrou. Rozliata tekutina (v závislosti od množstva) môže spôsobiť trvalé poškodenie podláh, ak nie je voda zotretá v krátkom čase. Ak máte nainštalovanú podlahu s HDF nosičom, treba si dávať pozor napr. na úniky vody z kuchynských odtokov, deravé kvetináče pre izbové rastliny, mokré topánky uložené na podlahe a pod.

HDF nosiče novej generácie- Aqua+ a GreenTec odolávajú vode až 72 hodín

Poprední výrobcovia dnes už vo svojom výrobnom procese myslia aj na zákazníkov, ktorí preferujú vodeodolné podlahy. Laminátové podlahy AQUA+  a kompozitné podlahy GreenTec s vodeodolnou nosnou doskou HDF nájdete u popredného nemeckého výrobcu značky EGGER. Pri ich výrobe je do nosičov pridávaný iný pomer lepidla a živíc a zároveň má tento nosič vyššiu hustotu v kg/m3 ako bežné HDF nosiče. Výsledkom je hrúbkové napúčanie podlahy až 3- krát nižšie ako pri bežných HDF nosičoch. V kombinácii s tesným klikovým zámkom Clic it!   tak tieto podlahy spoľahlivo odolávajú vode až 72 hodín a môžu sa čistiť aj parným čističom. Túto výhodu výrobca EGGER pretavil aj do rozšírených garančných podmienok, pričom na tieto podlahy poskytuje až 25 ročnú garanciu pri použití v obytných priestoroch.

MDF vs. HDF

MDF a HDF sú v súčasnosti dva z najtrendovejších materiálov v oblasti spracovania dreva. MDF (Medium Density Fibreboard) sú drevovláknité dosky strednej hustoty vyrábané rovnakým spôsobom ako HDF dosky. Obe sú vyrobené kombináciou drevných vlákien a lepidla pod vysokým tlakom a teplom a sú vhodnou alternatívou k skutočnému drevu. Recyklovaný charakter ich konštrukcie ich robí šetrnými k životnému prostrediu. V čom sú teda odlišné?

Vyššia hustota HDF dosiek ich predurčuje na použitie v produktoch, ktoré plnia nejakú nosnú konštrukčnú úlohu, nakoľko majú vysokú hustotu a pevnosť v tlaku. Naopak ľahšie MDF materiály sa používajú na výrobu dielcov (napr. soklové lišty, kuchynské dvierka a pod.), na ktoré nie je kladená požiadavka na vysokú pevnosť v tlaku ( ako je to v prípade podláh). MDF dosky májú zároveň pri ich väčšej hrúbke nižšiu hmotnosť. Väčšina soklových líšt sa vyrába práve z MDF dosiek. Povrch MDF líšt môže mať rôzne úpravy. Napríklad kombinácia dyhy a MDF môže vytvoriť ilúziu skutočného dreva, čo často využívajú aj výrobcovia soklových dýhovaných líšt. Značka EGGER ponúka kvalitné soklové lišty z MDF materiálu. Povrch líšt je potiahnutý vodoodpudivou fóliou s drevodekorom alebo v bielom prevedení.

Biele MDF soklové lišty EGGER